Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

jarkapa

Obec Trnávka - 680 let

106 fotek leden 2010 až květen 2013 588 zobrazení
680 let obce slavili rodáci v Trnávce
I svatý Petr byl v sobotu 4. května vlídný - přestalo pršet a chvílemi se na obloze objevilo i sluníčko. Zastupitelé a patrioti připravili důstojné oslavy. Rodáci mohli zhlédnout výstavu historických dokumentů v budově bývalé školy, navštívit opravený kostel a vyslechnout si báječný koncert místního pěveckého sboru pod vedením Jitky Štěpánkové. A veselice pod širým nebem V Ráji potěšila malé i velké. Vzácným hostem byla rodačka Jana Klimečková - autorka knížky Chlebani. S nostalgií vzpomínala na krásné dětství u babičky v Trnávce a svým čtenářům poutavě vyprávěla o úsilí, které předcházelo zrodu tohoto románu. Na podpis knihy, kterou v obci vlastní snad každá rodina, se stála fronta - jako kdysi v knihkupectvích.
Setkání po letech byla radostná i dojemná, a dokonce obnovila některá dětská přátelství - mailové adresy už mám v diáři:-) Mám v Trnávce pevné kořeny – bez nich je život určitě mnohem těžší. Mám se kam vracet, kam chodit pro radu, pomoc, vzpomínky. I má cesta zde jednou skončí…
Z historie obce: Díky blízkosti obchodní cesty i dostatku ryb a proutí nabízela zdejší oblast ideální podmínky pro život. Ačkoli se v písemných pramenech nejstarší zpráva dochovala až z roku 1333, je zřejmé, že osidlování území začalo již v 10. století našeho letopočtu.
Původní jméno obce bylo Tyrnov, později pak Trnová a od 2. poloviny 16. století se ustálilo na nynějším Trnávka. Tento název zřejmě souvisí s velkým množstvím trnových keřů v okolí.
V Trnávce a v blízkém okolí přežívali tajní evangelíci. Scházeli se ve sklepení původní tvrze v Telčicích. K augsburskému vyznání se veřejně přihlásili v roce 1782. K bohoslužbám jim zpočátku sloužila obyčejná stodola, poté byla postavena roku 1783 dřevěná modlitebna, snad první v českých zemích. Za deset let se stavěla modlitebna kamenná. První bohoslužby se v ní konaly v květnu 1797. Po ukončení tolerančních omezení začali trnávečtí r. 1882 stavět modlitebnu třetí, tentokrát kamenný novorenesanční kostel s věží. Kostel byl slavnostně otevřen 22. května 1884.
Původně byla v kostele umístěna socha sv. Judy Tadeáše z 1. poloviny 18. století, později odstraněna.
Kostel byl v průběhu času několikrát opravován a slouží dodnes. Poslední rekonstrukce skončila letos a kostelík je dnes skutečnou ozdobou vesnice.
Poklidný život obyvatel se začal měnit k horšímu po roce 1950. V blízkosti vesničky došlo k výstavbě Manganorudných a kyzových závodů, a tím byl navždy zdevastován malebný ráz polabské krajiny. Spálená země a nedýchatelný vzduch vyhnal většinu mladých do měst. Po ukončení těžby rudy tu byla v druhé polovině 70. let 20. století vystavěna Elektrárna Chvaletice, která tvoří nepřehlédnutelnou dominantu celé oblasti. Do vesnice se konečně začali stěhovat noví obyvatelé.
Z jejích významných rodáků je třeba připomenout pana profesora Jaroslava Skokana, autora „Dějin Trnávky, Řečan nad Labem a Labětína“ a „Dějin dolování železné rudy na Chvaleticku", který zde žil dlouhá léta. Pan profesor se aktivně podílel na veřejném životě a mimo jiné zastával funkci obecního kronikáře.
V roce 1960 byla Trnávka „ rozhodnutím strany“ připojena k sousední vsi Řečany nad Labem, avšak roku 1993 se opět stala samostatnou a vzkvétající obcí.

Jaroslava Paštiková
www.jakserodibraskove.cz

Většina popisků pod fotografiemi je čerpaná z diplomové práce Mgr.Magdaleny Hepnerové - vnučky G.A.Molnára.
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron